Home / About Us

About Us

There is a very serious magazine to support the major export target of the Turkish food sector, one of the most important export items of Turkey: FOOD TURKEY MAGAZINE. As one of the youngest magazines of our Group and published totally in English, Food Turkey contains most recent news about the sector, company profiles, articles, new product promotions and introduction and news about the organizations operating in the sector. With the improvement of the packing in the sector very lovely and vivid pictures used in the magazine make the magazine more beautiful. It is sent to thousands of top-ranking officials and decision makers of international importers, the magazine is the voice of the Turkish food industry in the world. Published very quality, the magazine participates in the most important fairs of the sector such as SIAL, ANUGA, GULFOOD, JAPAN FOOD, etc., and is distributed free-of-charge.

Established by a team who served the trade press industry for over 40 years, Istmag (Istanbul Magazine Group) has been publishing trade magazines in different sectors. The Group has been addressing almost to all sectors with 30 print and 32 online magazines.

Attending tens of fairs in Turkey and around the world every month we have been playing a bridging role between Turkey and the world.

Our print and web publications have been developing further every day and our company has become the largest trade press group in Turkey and has been one of the most leading publishers around the world.

For further information please write to us: sales@img.com.tr

 

 

HAKKIMIZDA

Türkiye’nin önemli ihracat kalemlerinden olan gıda sektörünün önünde bulunan 2023 ihracat hedeflerine ulaşmak için artık yayıncılık anlamında çok ciddi bir dergi var: FOOD TURKEY MAGAZINE. Grubumuz yayınlarının en yenilerinden biri olan Food Turkey’de tamamı İngilizce olan sektör haberleri, özel firma tanıtımları, makaleler, yeni ürün lansmanları ve gıda sektörünün

meslek örgütlerinin haberleri yer almakta. Sektörün ambalaj kalitesinin de yükselmesiyle cıvıl cıvıl görsellerle birlikte yayınlanan reklamlar ile dergi daha bir güzelleşiyor. Binlerce üst düzey alım yapan uluslararası gıda ithalatçısı adresine ücretsiz ulaşan dergi, Türk gıda sanayinin dünyadaki en büyük ve etkin sesi durumunda. Yüksek baskı kalitesinde yayınlanan Food Turkey, SIAL, ANUGA, GULFOOD, JAPON FOOD vs uluslararası fuarlara da iştirak ederek ziyaretçilere ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.

Ticari yayın sektöründe 40 yıldan fazla deneyimi bulunan bir ekip tarafından kurulmuş olan Istmag (İstanbul Magazin Grubu) çeşitli sektörlere yönelik dergiler yayınlamaktadır. Grup, 30 basılı 2 de online dergisi ile hemen her sektöre hitap etmektedir.

Her ay yurt içinde ve yurt dışında onlarca fuara katılarak Türkiye ve diğer dünya ülkeleri arasında bir köprü görevi icra etmekteyiz.

Basılı ve web yayınlarımız her geçen gün daha da gelişmekte olup ve şirketimiz ticari yayın alanında Türkiye’nin en büyük grubu, dünyanın da önde gelen yayıncılarından birisi haline gelmiştir.

Daha fazla bilgi için lütfen bize yazın: sales@img.com.tr

One comment

  1. Osman Berberoglu

    Son sayınızı anuga bölümünü içeren nasıl temin edebiliriz.Mümkünse 3 adet Mega center c 25 blk.207 34045 bayrapaşa istanbul adresine bedelini ödeme kaydı ile gönderebilirmisiniz.

Bir cevap yazın